יהלומים טבעיים VS יהלומי מעבדה

שמעת את הבאז ברחבי העיר על יהלומי מעבדה? רוצה לדעת מה הם, איך הם עומדים מול יהלומים טבעיים?

מצוין ננסה לעשות עבורכן את הסדר הזה:

מהו יהלום מעבדה?

יהלומי Lab Grown הם יהלומים אמיתיים.

יהלומי מעבדה ויהלומים טבעיים זהים בעצם, הן מבחינה כימית והן מבחינה ויזואלית.

“יהלום מעבדה” הוא בדיוק כמו יהלום טבעי, אלא שבמקום לגדול בכדור הארץ, הם גדלים במעבדה. אין הבדל ויזואלי ביהלומים שנוצרו במעבדה לעומת יהלומים טבעיים. הם נוצצים אותו הדבר, יש להם אותם סוגי צבע ובהירות, ויכולים להגיע באותם גדלים וצורות. כמו כן, יהלומי מעבדה קשים בדיוק כמו יהלומים טבעיים.

משמאל: יהלום טבעי עגול במשקל 1.14 קראט | מימין: יהלום מעבדה במשקל 1.15 קראט.

פחמן הוא המרכיב העיקרי הן ביהלומי טבעי והן ביהלומי מעבדה.

ההבדל הכימי היחיד בין יהלומי מעבדה לעומת יהלומים טבעיים הוא שרוב

היהלומים הטבעיים מכילים כמויות זעירות של חנקן, ויהלומי מעבדה לא.

המחסור הזה בחנקן הוא אחת הדרכים שבהן גמולוגים יכולים לזהות יהלומים

שנוצרו במעבדה לעומת יהלומים טבעיים. כיתוב בלייזר וקרינה ייחודית הם

מאפיינים מזהים נוספים של יהלומי Lab Grown.

האם יהלום מעבדה מזויף?

לא. יהלום מעבדה הוא א יהלום אמיתי. מכיוון שליהלומים שגדלו במעבדה יש ​​אותן תכונות כימיות וויזואליות כמו יהלומים טבעיים, ועדת הסחר הפדרלית (FTC) אפילו הכירה ביהלומי מעבדה כאמיתיים ב-2018.

מה ההבדלים בין יהלומי מעבדה לעומת יהלומים טבעיים?

למרות שאין הבדל במראה בין יהלומים טבעיים באיכות גבוהה לעומת יהלומי מעבדה, ישנם הבדלים גדולים בעלות, ערך, נדירות וקיימות.

המראה

  • יהלומי מעבדה באיכות גבוהה ויהלומים טבעיים נראים בדיוק אותו הדבר.
  • ליהלומי מעבדה בניקיון נמוך יותר יש כמה תכלילים שאינם מופיעים ביהלומים טבעיים.

גם יהלומים טבעיים וגם יהלומים שגדלו במעבדה יכולים להיות חסרי צבע או כמעט חסרי צבע. שניהם יכולים להיות גם במגוון צבעי ממתקים. כמו כן, גם יהלומי מעבדה וגם יהלומים טבעיים מגיעים בכל הצורות הסטנדרטיות כמו עגול, נסיכה, אליפסה, מרקיז, אגס, כרית, קורן, אמרלד ואשר. הניצוץ והברק של מעבדה ויהלומים טבעיים זהים. אבנים באיכות גבוהה זהות במראה. ליהלומי מעבדה בעלי ניקיון נמוך יותר (אלה שבהם התכלילים נראים לעין בלתי מזוינת) עשויים להיות בעלי תכלילים שונים מאשר עמיתיהם הטבעיים

חלק העליון: יהלום טבעי במשקל 1.71 קראט  תחתון: יהלום במעבדה של 1.81 קראט.

מחיר יהלומי מעבדה

יהלומי מעבדה עולים פחות בהרבה מיהלומים טבעיים. הסיבה לכך היא שאנו תלויים באמא טבע כדי ליצור יהלומים טבעיים, בעוד שאנו מייצרים את יהלומי המעבדה שלנו. יהלומי מעבדה באיכות גבוהה הם חדשים למדי. לכן, מחירי יהלומי המעבדה השתנו מעט בשנים האחרונות. נכון להיום, בהשוואה בין יהלומי מעבדה לעומת יהלומים טבעיים בגודל, חיתוך, צבע ובהירות דומים, יהלום מעבדה הוא כ-30-50% ממחירו של יהלום טבעי

ערך

הערך לטווח ארוך של Lab Diamonds עדיין לא הוסדר.

ערכי יהלומים טבעיים באיכות גבוהה נשארו עקביים למדי.

מכיוון שיהלומי מעבדה באיכות גבוהה הם עולים חדשים בתכשיטים

כלומר, בעתיד, הטכנולוגיה עלולה להתקדם ומחירי יהלומי מעבדה עלולים לרדת, ולהוריד את ערכם של יהלומי מעבדה שנמכרו בעבר

מצד שני, ככל שזוגות לומדים יותר על היתרונות של יהלומי מעבדה, הביקוש עלול לעלות ולהגדיל את הערכים.

עם יצירת יהלומי מעבדה, והצרכים המשתנים של בני דור המילניום, הביקוש ליהלומים טבעיים ירד. עם זאת, עם השכלה עולה על דירוג יהלומים, והמצאת כלי דירוג היהלומים הטבעיים הנרכשים היום הם באיכות הרבה יותר גבוהה מאי פעם. אז, ערכי יהלומים טבעיים באיכות גבוהה נשארו עקביים למדי.

האם אנשים ידעו אם יש לי יהלום מעבדה?

לא! לא אלא אם כן תספר להם, כלומר. אין הבדל ויזואלי בין יהלומי מעבדה לעומת יהלומים טבעיים בעין בלתי מזוינת. אז האם אתה יכול לדעת האם יהלום אמיתי לעומת מעבדה? לא בלי מעבדת יהלומים בכיס האחורי!

קיימות

כריית יהלומים טבעיים אינה בת קיימא במיוחד.

יצירת יהלומי מעבדה היא בת קיימא יותר.

יהלום טבעי הוא פחמן צלול שנכרה מסלע הנקרא “קימברליט” בעומק כדור הארץ

יש הרבה רכילות על נדירותם האמיתית של יהלומים.

בלבול זה נובע מההבדל בין “יהלומים באיכות אבן חן” ליהלומים באיכות פחותה

נכון, יש הרבה יהלומים “איכות מקדחה תעשייתית” שנחפרו מדי יום. אבל אנחנו בספק שזה מה שאתה רוצה על האצבע שלך. במציאות,בסביבות 100,000 טון סלעים יש לחפור ולחפש דרכו כדי למצוא גביש יחיד שיכול להניב יהלום של 1.00 קראט. כפי שאתה יכול לדמיין, העברת כל כך הרבה ‘כדור הארץ’ על בסיס קבוע כדי לכרות יהלומים טבעיים אינה תרגול בר-קיימא במיוחד

מכרה היהלומים העשיר בעולם, Jwaneng, בבוצואנה. (צילום: DeBeers Group)

יצירת יהלומים במעבדה, לעומת זאת, היא הרבה יותר בת קיימא. יהלומי מעבדה לוקחים בין שבוע לכמה חודשים לגדול, תלוי בגודל ובשיטה. מדענים משתמשים באלמנטים משותפים ליצירת יהלומי מעבדה. ישנן כיום שתי שיטות ליצירת יהלומי מעבדה. בשיטה אחת, מדענים מניחים גרפיט טבעי (כמו הפחמן בקצה העיפרון שלך!) במכונה גדולה שכותשת אותו בלחץ ובטמפרטורה קיצוניים – בדיוק כמו שכדור הארץ עושה כשהוא יוצר יהלומים טבעיים. תהליך זה בלחץ גבוה, טמפרטורה גבוהה (HPHT) גורם לגרפיט להפוך ליהלום. בשיטה השנייה והנפוצה יותר, CVD, מדענים ממקמים “גביש זרע” של יהלום בחדר קטן מלא בגזים נפוצים. כאשר הגזים מחוממים, הם מתחילים להיווצר שכבה על שכבה של פחמן על גבי הגביש הזרע, מה שגורם לו לגדול.

ציון והסמכה

  • זוגות צריכים לבחור ב-GIA להסמכת יהלומים טבעיים.
  • מי שמחפש יהלום מעבדה צריך לבחור ב-GIA, GCAL או IGI להסמכה.

לכן, זוגות המעוניינים בדירוג קפדני צריכים לבחור תעודת GIA או GCAL. זוגות שרוצים הכרה רחבה צריכים לשקול IGI.

תעודת IGI ותעודת GCAL.

האם יהלומי מעבדה ללא רבב?

לא בדרך כלל! בניגוד ל-Cubic Zirconia (CZ) ול-Moissanite שנדונו לעיל, ליהלומי מעבדה, בדיוק כמו יהלומים טבעיים, יש בדרך כלל סימנים פנימיים שגמולוגים מכנים “תכלילים“. תכלילים אלה הם כתמי לידה של יהלום. מכיוון שיהלומי מעבדה הם גם פחמן קריסטל, יש להם אותם סוגי תכלילים כמו יהלומים טבעיים, התשובה היא, לפעמים.

מדוע זוגות בוחרים ביהלומי מעבדה?

  • זוגות בוחרים ביהלומי מעבדה מכיוון שהם פחות יקרים וברי קיימא.

זוגות בוחרים ביהלומי מעבדה ממגוון סיבות. העלות היא המלך להרבה זוגות מאורסים טריים. מראה גדול בפחות כסף? כן בבקשה! מכיוון שלא ניתן להבחין ביהלומי מעבדה לעומת יהלומים טבעיים, זוגות רבים מרגישים שאין סיבה לשלם יותר כסף עבור אבן טבעית ממוקשת.

זוגות אחרים אוהבים לדעת שלא צריך לכרות את יהלום המעבדה שלהם מכדור הארץ. זה יכול להיות בגלל העדפתם שכדור הארץ יישאר במצבו הטבעי, או בגלל שהם רוצים יהלומים נקיים מעימותים.

מדוע זוגות בוחרים ביהלומים טבעיים?

  • זוגות בוחרים ביהלומים טבעיים מכיוון שהם מסורתיים, נדירים ומסתוריים.

כמו יהלומים שגדלו במעבדה, לזוגות יש סיבות שונות לבחור ביהלומים טבעיים. עבור חלק, זו מסורת משפחתית. אחרים מאוד נהנים ללבוש משהו כל כך נדיר. עבור רבים, זו המיסטיקה שכדור הארץ ייצר את אבן החן השקופה והנוצצת הזו. זוגות אלה נהנים ללמוד על הניואנסים של האבן הספציפית שלהם, וכיצד היא יכולה הייתה להיווצר כך. לבסוף, כמה זוגות מרגישים שזה עניין של ערך, והעקביות בתמחור היהלומים הטבעי היא נחמה.

האם אנשים ידעו אם יש לי יהלום מעבדה?

לאלא אלא אם כן תספר להם, כלומראין הבדל ויזואלי בין יהלומי מעבדה לעומת יהלומים טבעיים בעין בלתי מזוינת. אז, אתה יכול לדעת יהלום אמיתי לעומת מעבדה? לא בלי מעבדת יהלומים בכיס האחורי!

 

 

 

 

 

שירלי קורן
מעצבת תכשיטים ובעלת בית הספר לצורפות

Shirly.jds